19 kwietnia 2024

Przekaźniki czasowe

Przekaźniki czasowe

Przekaźniki czasowe stały się już nieodzownym elementem systemów automatyki przemysłowej i domowej. Znajdują zastosowanie w urządzeniach wentylacyjnych, a także przy ogrzewaniu, oświetleniu, sygnalizacji.

Funkcje przekaźników czasowych

Przekaźniki czasowe mogą realizować nawet kilka funkcji jednocześnie. Przede wszystkim gwarantują nam opóźnianie wyłączanie i załączanie. W ustalonych odstępach czasowych realizują zaprogramowaną funkcje, a ich reakcja jest cykliczna. Przekaźniki czasowe w większości wypadków, to współcześnie urządzenia cyfrowe. Dlatego bardzo często są one montowane w tych urządzeniach, które wymagają bardzo dokładnych ustawień i sterowania. Często posiadają też wyświetlacze cyfrowe, a sterowanie odbywa się za pośrednictwem panelu, który umożliwia wprowadzanie zmian i ich zatwierdzanie.

Zasada działania

W swoim działaniu przekaźniki czasowe (https://pl.wikipedia.org/wiki/Przekaźnik#Przekaźniki_czasowe) wykorzystują możliwość reagowania na zmianę po przekroczeniu pewnej wielkości fizycznej. Może to być natężenie prądu, napięcia czy też zmiana temperatury lub ciśnienia. To, w jaki sposób i przy jakich parametrach nastąpi zmiana, zależy tylko od zaprogramowania przekaźnika. Dlatego tak istotną rolę w procesie obsługi przekaźników odgrywają aplikacje sterująco-nadzorujące. Dzięki programom komputerowym zyskujemy możliwość, edytowania, ładowania programu do pamięci przekaźnika, a także kompilowania. Dodatkowo aplikacja jest w stanie na bieżąco monitorować pracę urządzenia. Dostajemy tu pełną informację na temat ilości wejść, wyjść, a także w zakresie liczników i timerów.