15 lipca 2024

Bruzdownica i jej zastosowanie

Bruzdownica

Kiedy przez nasze budynki mieszkalne przechodzą rozmaite kable i instalacje, to u każdego z nas pojawia się potrzeba, aby schować je wewnątrz ścian lub w podłodze. Aby tego dokonać niezbędna nam będzie bruzdownica.

Kiedy potrzebna jest bruzdownica?

Bruzdownica służy w skrócie do ukrywania kabli i wszelkich instalacji w ścianach lub podłodze. Jest to zabieg estetyczny, który sprawia, że wszelkie kable nie sterczą nam po całym mieszkaniu, ale też mający na celu zapewnić nam bezpieczeństwo.

Aby to uczynić, musimy wykonać w powierzchni odpowiedniej głębokości rowek, w którym zmieści się kabel. Problem pojawia się wtedy, gdy materiał, w którym chcemy wykonać wgłębienie, jest wykonany na przykład z betonu.

Jak działa bruzdownica?

Bruzdownica wyposażone jest w diamentowe tarcze zamontowane równolegle względem siebie. Przyłożenie bruzdownicy do obrabianego materiału powoduje utworzenie się szczeliny o szerokości i głębokości, którą wcześniej ustawimy. W te szczeliny wkładam kable, które chcemy ukryć.

Aby jednak cała operacja się udała, musimy posiadać odpowiednią bruzdownicę o wystarczającym silniku oraz dokonującą odpowiednio szerokie i głębokie cięcia. Sama moc tego typu urządzeń waha się w przedziale 900-2600 watów. Jeśli zdecydujemy się na słabszy silnik, to słabsza będzie też praca tarczy.

W takim wypadku bruzdownica nadawać się będzie do pracy w delikatnych i miększych materiałach. Jeśli wybierzemy urządzenie o najwyższej mocy, to pokonamy najtwardsze materiały, takie jak zbrojony beton.