15 lipca 2024

Detoks wspomagany przez lekarza

Detoks wspomagany przez lekarza

Wypicie większej ilości alkoholu jest przyjemne w trakcie jego spożywania, ale wiąże się z koniecznością zapłaty za to określonej ceny – kaca. Jest to normalne zjawisko na drugi dzień po nadużyciu alkoholu, które zaczyna się jeszcze w czasie spożywania alkoholu, jeśli jest to proces długi.

W zwykłych warunkach odtrucie alkoholowe w domu po jakiejś imprezie to po prostu jeden gorszy dzień i konieczność zmierzenia się z przewlekłym bólem głowy oraz nudnościami. Jeśli istnieje poważniejszy problem alkoholowy i alkohol spożywany był przez dłuższy czas, wtedy przeprowadzony powinien być profesjonalny detoks pod okiem lekarza.

Usuwanie alkoholu z organizmu

Usuwanie alkoholu z organizmu przebiega w sposób naturalny i zajmuje się tym przede wszystkim wątroba. Do wykonania tego procesu wymaga bardzo wielu różnych substancji, w tym przede wszystkim elektrolitów, które wiązane są z aldehydami, czyli z substancjami powstającymi w czasie rozkładania alkoholu.

Konieczność rozłożenia dużej ilości alkoholu, zwłaszcza w dłuższym czasie, prowadzi do odwodnienia organizmu. Odtrucie po alkoholu zawsze powinno obejmować nawadnianie pacjenta. Często stosowane w takich sytuacjach kefiry i soki owocowe to znakomity pomysł, ponieważ zawierają dużo minerałów, które pomagają przywrócić równowagę organizmowi.

Aktywne odtruwanie organizmu

W przypadku osób, które wypiły bardzo dużo lub są alkoholikami, taki proces może być niewystarczający. Odtruwanie alkoholowe powinno być u nich wspomagane poprzez bezpośrednie podawanie elektrolitów oraz witamin, których deficyt pojawia się niemal zawsze. Wskazane są również różnego rodzaju leki przeciwbólowe i uspokajające.