24 czerwca 2024

Fotelik do auta – FWF czy RWF?

Fotelik do auta - FWF czy RWF?

Odwiedzając sklep z fotelikami samochodowymi staje się przed półkami, gdzie wyeksponowane są różnorodne modele produktów, które w razie jakiejkolwiek kolizji mają za zadanie zagwarantować maluchowi bezpieczeństwo. Różnią się one od siebie designem, producentem, wielkościami, a także montażem względem kierunku jazdy. Lepiej w tej kwestii stawiać na foteliki dla dzieci instalowane w pojeździe frontem do przedniej szyby (FWF), czy może tyłem (RWF)? 

Działanie fizyki – nie ma wątpliwości 

Każdy sklep z fotelikami samochodowymi, dbający o to, aby w jego asortymencie znajdowały się najlepsze technologicznie rozwiązania, z pewnością posiada niejeden typ fotelika RWF. Z badań i statystyk wynika, że jest on aż 5 krotnie bezpieczniejszy niż modele, nastawione na jazdę przodem do kierunku jazdy. Za jego skutecznością stoją nie tylko wysokiej jakości materiały, z których musi być wykonany, ale i sama fizyka, dzięki której:

  • w momencie zderzenia czołowego lub też kolizji dziecko plecami wgniatane jest w fotelik. Siła uderzenia jest rozkładana regularnie, dzięki czemu nie dochodzi do przeciążeń w nie do końca wykształconym organizmie,
  • najbardziej narażone w stłuczce elementy ciała (kręgi szyjne, głowa) są wgniatane w fotelik, co zapewnia im ochronę. W przypadku jazdy przodem dochodzi do mocnego szarpnięcia do przodu, gdzie takiego zabezpieczenia nie ma. 

Zwróć uwagę na testy

Niezależnie od decyzji, jaką się podejmie, odwiedzając sklep z fotelikami samochodowymi, nie wolno jest rodzicom patrzeć tylko i wyłącznie na ceny. Ważniejszy od nich jest dobrej klasy producent, wysokiej jakości materiały, których użyto do produkcji konkretnego modelu, oraz rezultaty testów, takich jak:

  • ADAC,
  • Test Plus,
  • ÖAMTC.