24 czerwca 2024

Jaką bruzdownice wybrać?

Jaką bruzdownice wybrać

Bruzdownice są niezwykle przydatne, kiedy okazuje się, że przechodzące przez nasze mieszkanie kable trzeba schować, zarówno ze względu bezpieczeństwa, jak i z powodów czysto estetycznych.

Bruzdownica – silnik

Bruzdownice umożliwiają wykonanie odpowiednio głębokich i szerokich dołków, w których schowamy wiszące na zewnątrz kable. W zależności od tego, w jakim materiale będziemy robić bruzdy, tak powinniśmy dobrać bruzdownice. Pierwszym czynnikiem, który musimy rozważyć, jest moc urządzenia. Ta waha się pomiędzy 900 a 2600 watów.

Moc silnika determinuje siłę pracy tarczy. Im jest ona większa, tym trudniejszy materiał możemy pokonać. Logicznym jest zatem wniosek, że miększe i delikatniejsze materiały będziemy traktować silnikiem o małej mocy, a na przykład beton, mocniejszą bruzdownicą.

Szerokość i prędkość

Oprócz głębokości znaczenie ma też szerokość wykonanej szczeliny. Im większy rozstaw tarcz, tym możliwość wykonania rowku w danym materiale szersza. Jeżeli zdecydujemy się na zakup bruzdownicy nacinającej dwie zewnętrzne szczeliny, to jej środek będziemy musieli usunąć przecinakiem lub młotkiem udarowym. Istnieją też bruzdownice, które tną na całej szerokości, ale tu musimy się liczyć z wyższymi kosztami zakupu, gdyż tego typu urządzenia wyposażone są w dwie tarcze.

Ważne jest także prędkość obrotowa. Ta powinna być dostosowana do materiału, w którym przyjdzie nam ciąć. Im jest ona większa, tym urządzenie pracuje bardziej wydajnie. Wbrew powszechnemu przekonaniu prędkość nie jest skorelowana z mocą. Nawet bruzdownica o małej mocy a dużej prędkości obrotowej jest w stanie szybko i precyzyjnie ciąć.