20 kwietnia 2024

Zakup nowego licznika prądu

Zakup nowego licznika prądu

Aby odpowiedzieć na pytanie: „Który licznik prądu lepiej zainstalować”?, Najpierw musisz zdecydować, gdzie licznik zostanie zainstalowany i jak dostarczy dane, które bierze pod uwagę.

Przede wszystkim liczba taryf

Według liczby taryf liczniki elektryczne są podzielone na jedną taryfę i wiele taryf. Pojedyncze taryfy prowadzą ewidencję bez możliwości podziału zużycia przez czas. Wielotaryfowy (wielostrefowy) – pozwala prowadzić rejestr kilku stref taryfowych. Każda wielotaryfa przed instalacją (uszczelnieniem) do rozliczeń musi zostać zaprogramowana (sparametryzowana). Podczas parametryzacji są one programowane dla takiej liczby taryf, przy których planuje się przeprowadzić obliczenia z organizacją dostarczającą energię elektryczną. W procesie parametryzacji ustalana jest liczba stref taryfowych, dla których planowane jest prowadzenie ewidencji, w tym jedna taryfa. Parametryzując dla kilku stref czasowych, można również usunąć całkowitą wartość zużycia.

Rodzaj połączenia licznika

Według rodzaju połączenia licznik energii elektrycznej może być podzielony na transformator i połączenie bezpośrednie. Licznik energii jednofazowy jest przeznaczony do bezpośredniego połączenia i różnią się od siebie jedynie wartością maksymalnego prądu, dla którego są przeznaczone. Na obszarach podmiejskich o alokowanej mocy 5 kW wystarczą urządzenia 60A. Maksymalny prąd licznika elektrycznego jest wybierany większy niż prąd ogólnego urządzenia ochronnego podłączonej sekcji. Najczęstsze wartości to 60 A i 100 A.

Liczniki elektryczne zainstalowane w sieci trójfazowej o prądzie większym niż 80A z reguły są połączone za pomocą przekładników prądowych. W przypadku trójfazowych urządzeń z bezpośrednim połączeniem możliwa jest maksymalna charakterystyka prądu wynosząca 200A, ale ze względów praktycznych i niestabilności w obecności prądów stałych powyżej 80A instalowany jest typ transformatora.