27 kwietnia 2024

Jak działają przekaźniki czasowe

Jak działają przekaźniki czasowe

Przekaźnik czasowy wszedł już na stałe do nowoczesnej elektroniki i znajduję zastosowanie w elementach systemów automatyki zarówno tej domowej, jak i stosowanej w przemyśle.

Jak działa przekaźnik

Przekaźnik czasowy możemy spotkać wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba reagowania na zmiany po przekroczeniu pewnej, zaplanowanej przez nas wartości fizycznej. Dlatego przekaźnik czasowy jest tak często stosowany w przypadku urządzeń ogrzewczych, oświetleniu, wentylacji i sygnalizacji. Wartością, która ma spowodować zmianę w przekaźniku, może być temperatura, ciśnienie, natężenie prądu czy choćby napięcie. To, przy jakich parametrach następuje zmiana, jest programowane za pośrednictwem konsoli i programu komputerowego. Dzięki tym ostatnim uzyskujemy pełną kontrolę nad przekaźnikiem i jesteśmy w stanie edytować, kompilować i ładować sam program do pamięci przekaźnika. Dodatkowo aplikacje komputerowe, pozwalają nam na bieżąco monitorować działanie przekaźnika, a także dostarczają nam informacje na temat ilości wejść, wyjść, a także w zakresie liczników i timerów.

Kiedy jest to przydatne

Funkcje te są przydatne wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność załączania i wyłączania. Przekaźniki są zaprogramowane, a ich reakcja jest cykliczna. Ta funkcja jest bardzo przydatna we wszystkich tych urządzeniach, gdzie istnieje zapotrzebowanie na występowanie bardzo dokładnych ustawień oraz sterowań. Przekaźnik czasowy to dla nas także oszczędność czasu, gdyż nie jesteśmy już zmuszeni do samodzielnego sterowania ręcznego urządzeniem.