19 maja 2024

Skandynawski styl w naszym domu

Skandynawski styl w naszym domu

Moda na to, co stosujemy w naszych mieszkaniach zmienia się tak, jak moda na sukienki, spodnie czy bluzki. Mimo to są pewne trendy, które z mody nie wyjdą nigdy. Tak jest właśnie z białymi meblami, które na dobre weszły do naszych mieszkań i domów. Nic nie zapowiada tego, aby w tej kwestii miało się cokolwiek zmienić. Dlaczego tak się dzieje? Skąd wywodzi się moda na białe meble?

Początki w Skandynawii

Okazuje się, że białe meble wywodzą się ze Skandynawii, a więc rejonu, gdzie przez większą część roku panuje mrok, a w mieszkaniach jest ponuro. Mieszkańcy tej części świata mieli w pewnym momencie dość ciemności. Chcieli, aby w ich mieszkaniach i domach pojawiło się więcej światła. Uważa się, że wszystko zaczęło się od Carla Larssona, który przedstawił serię obrazów. Umieścił na nich wnętrze, które urządziła jego żona.

Zamiast ciemnych, mrocznych kolorów królowała w nim biel. Tym samym dom zyskał zupełnie inny klimat. Styl skandynawski – bo tak się go dzisiaj określa – szybko stał się popularny nie tylko w Skandynawii. Obecnie uważany jest za najbardziej rozpowszechniony styl we wnętrzach.

Dlaczego biel tak dobrze się sprawdza?

Białe meble to całe mnóstwo zalet. Przede wszystkim meble drewniane białe są ponadczasowe. Decydując się na nie, można być pewnym, że moda na nie nie przeminie. Oznacza to, że przez wiele lat można cieszyć się estetycznym wnętrzem, które wpisuje się w aktualne trendy. Do tego biel jest uniwersalna. Białe meble sosnowe stanowią doskonałe tło dla innych kolorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć białe meble z dodatkami w kolorze fioletowym, niebieskim, różowym, czerwonym czy nawet czarnym. To świetny sposób na wyrażenie siebie i swoich upodobań.