15 lipca 2024

Specjalistyczne badania krwi

Specjalistyczne badania krwi

Badanie krwi wykonywane jest nie tylko, aby określić ogólny stan zdrowia pacjenta. Jeżeli jakiś wskaźnik w pierwszym badaniu wyjdzie nieprawidłowy, lekarz może poszerzyć diagnostykę, zlecając inne badania, gdzie także pobierana jest krew.

Tutaj interpretacja wyników krwi może być bardziej skomplikowana, choć cały czas mamy do dyspozycji tabelę nrom, na podstawie której możemy ocenić jak bardzo wyniki badań odbiegają od prawidłowych wskaźników. W przypadku wyników badań tarczycy, na podstawie badań może zostać wykonana samodzielna interpretacja wyników badań krwi w kierunku nadczynności bądź niedoczynności tarczycy.

Najważniejsze informacje o tarczycy

Tarczyca to hormon, który znajduje się w części szyjnej organizmu, a sam gruczoł jest odpowiedzialny za produkowanie hormonów tyroksyny oraz trijodotyroniny. Jeżeli podstawowe badanie krwi pokaże że TSH jest nieprawidłowe, należy to badanie rozszerzyć właśnie na T4 i T3. Wyniki badań krwi interpretacja nie jest najłatwiejsza i tutaj jest niezbędna wizyta u endokrynologa, jednak na podstawie samych wyników możemy stwierdzić jak bardzo rozbiegają się one z normami T4 i T3.

Kiedy należy udać się do endokrynologa?

Na wizytę do endokrynologa powinniśmy udać się, gdy zaczynamy odczuwać niepokojące zmiany właśnie w okolicy tarczycy. Niezależnie od tego jaka będzie interpretacja wyników krwi online, wizyta u lekarza specjalisty jest konieczna.

Jeżeli zatem czujemy się osłabieni, mamy poważne trudności z koncentracją, obserwujemy u siebie przyspieszony rytm serca, spadek bądź zwiększenie masy ciała, ogólne pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci bądź inne objawy które nas niepokoją, nie tylko badanie krwi, ale również wizyta u lekarza specjalisty to nasz obowiązek.