3 listopada 2024

Zespół abstynencyjny – jakie są objawy?

Zespół abstynencyjny – jakie są objawy?

Osoba nadużywająca alkoholu nie może tak po prostu przestać pić. Jest to mit powtarzany przez osoby, które nie miały do czynienia z osobami w takim stanie. Zawsze potrzebny jest detoks alkoholowy, który pozwoli pokonać zespół abstynencyjny.

Objawy zespołu abstynencyjnego

U osoby chorej na alkoholizm można zauważyć bardzo charakterystyczne objawy pojawiające się po odstawieniu alkoholu i po obniżeniu się jego poziomu we krwi do zera.

Najczęściej jest to drżenie rąk połączone z ogólnym złym samopoczuciem i bezsennością. Są to objawy, które się nasilają w miarę tego, jak przebiega naturalna, nie wspomagana przez lekarza detoksykacja alkoholowa. Alkoholik może odczuwać także stany lękowe oraz ogólny niepokój. Pacjenci często zgłaszają, że są przekonani, iż z ich zdrowiem jest coś nie tak.

Przyczyny i zwalczanie zespołu abstynencyjnego

Oczyszczanie organizmu z alkoholu nie jest prostym zadaniem, bo chociaż sam alkohol nie jest tak naprawdę bezpośrednio szkodliwy dla organizmu jako takiego, to proces jego metabolizowania niestety jest już bardzo niebezpieczny. Dlatego dobrze się czujemy w trakcie picia, ale kiedy zaczyna się metabolizowanie alkoholu, nasz stan mocno się pogarsza.

Naturalne odtruwanie alkoholowe powoduje wypłukanie z organizmu niektórych substancji, zwłaszcza elektrolitów oraz witamin z grupy B, co powoduje niestabilność całego organizmu oraz problemy metaboliczne. Prawidłowo prowadzony detoks, koniecznie z udziałem lekarza, polega na wspomaganiu naturalnego procesu organizmu poprzez podawanie płynów, witamin oraz zwykle delikatnych leków uspokajających, których zadaniem jest wyeliminowanie bardzo złego samopoczucia związanego z odstawieniem alkoholu.