24 czerwca 2024

Jaki licznik prądu wybrać?

Jaki licznik prądu wybrać?

Liczba urządzeń w naszych domach, które mogą działać tylko dlatego, że są podłączone do energii elektrycznej jest bardzo duża. Zakłady energetyczne nie dostarczają nam prądu za darmo. Aby sprzedawca mógł swoim odbiorcom naliczyć opłaty, częścią każdej instalacji elektrycznej jest licznik prądu.

W jakich jednostkach wskazywane jest zużycie?

Licznik prądu musi zostać zainstalowany nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach, ale także w zakładach przemysłowych, usługowych, obiektach użyteczności publicznej. Zadaniem, które pełni licznik prądu jest zmierzenie ilości przepływającej energii. Licznik energii elektrycznej wchodzący w skład domowej instalacji elektrycznej mierzy i wskazuje ile prądu zużyły wszystkie urządzenia elektryczne. Licznik energii elektrycznej w indywidualnych gospodarstwach domowych mierzy ilość zużytej energii w kilowatogodzinach. W zakładach przemysłowych ilość zużywanego prądu jest zdecydowanie większa. Licznik energii elektrochemicznej może wskazywać zużycie w megawatogodzinach.

Wybieramy licznik prądu

Liczniki elektryczne dostępne są w dwóch rodzajach. Tradycyjne liczniki elektryczne były licznikami indukcyjnymi. Liczniki elektryczne indukcyjne bardzo powoli odchodzą do lamusa. Coraz częściej wymieniane są na liczniki elektryczne elektroniczne. Określają one zużycie prądu bardziej precyzyjnie od indukcyjnych. Aby odczytać ich wskazania, nie ma potrzeby wysyłania do odbiorców inkasenta. Nowoczesne liczniki mogą zostać odczytane zdalnie. Najnowsza generacja to tak zwane liczniki inteligentne.