15 lipca 2024

Bruzdownica. Dokonując zakupu

Bruzdownica. Dokonując zakupu

Kiedy pojawia się konieczność schowania do wnętrza ściany lub w podłoże wystających i wiszących kabli, to niezbędne nam będą do tego bruzdownice.

Moc o prędkość

Bruzdownice jak sama nazwa wskazuje, służą do wykonywania w powierzchni bruzd. W nie z kolei chowamy wszelkie kable i instalacje, które nie powinny być umiejscowione na zewnątrz i z powodów estetycznych i dlatego, że jest to po prostu niebezpieczne. Bruzdownice dobiera się pod kątem materiału, w jakim przyjdzie nam wiercić. Im jest on twardszy, tym potężniejszy silnik powinno posiadać urządzanie.

Do naprawdę twardych powierzchni w postaci betonu wystarczy nam bruzdownica o mocy 1000W. Do miękkich i delikatnych materiałów wystarczy nawet 900-watowa. Warto też odpowiednio dobrać prędkość urządzenia. Im jest ona większa, tym bruzdownica jest wydajniejsza w działaniu, a sama praca idzie nam szybciej. Musimy jednak pamiętać, że ten parametr powinien być skorelowany z materiałem, w którym wiercimy. Jeśli wybierzemy słabą bruzdownice w sensie pracy silnika, za to z dużą prędkością i zastosujemy ją w twardym materiale, to najpewniej dojdzie do przegrzania urządzenia.

Pylenie

Praca bruzdownicy generuje bardzo duże ilości pyłów. Warto zatem przemyśleć zakup specjalnego adaptera, który pozwala na podłączenie urządzenia odsysającego. Kolejnym rozwiązanie, które warto rozważyć, jest funkcja łagodnego rozruchu.

Pozwala ona uniknąć ewentualnych szarpnięć podczas pracy urządzenia. Same tarcze wyposażone są w osłony, które chronią przed ewentualnym zranieniem.