24 czerwca 2024

O przygotowaniach do pierwszej kąpieli dziecka w domu

O przygotowaniach do pierwszej kąpieli dziecka w domu

Nie da się ukryć, że dla świeżo upieczonych rodziców pierwsza kąpiel noworodka w domu to przeżycie, które jest dla nich źródłem ogromnego stresu. Już pierwsza kąpiel noworodka może być przyjemnością dla dziecka i rodziców pod warunkiem, że zostanie właściwie przygotowana.

Rzeczy potrzebne do pierwszej kąpieli

Sporą część rzeczy, które są niezbędne do kąpieli większość rodziców zgromadziła na pewno jeszcze przed narodzinami dziecka. Na pewno jednak warto sobie przypomnieć, co jest potrzebne, aby pierwsza kąpiel noworodka była jak najmniej stresująca. Oczywiste jest, że do kąpieli niezbędna jest wanienka. Najczęściej rodzice wybierają najprostsze i jednocześnie dość tanie wanienki. Są one do tego lekkie, można je ustawić w dowolnym miejscu. Przed pierwszą kąpielą będzie potrzebna również pieluszka z tetry do wyłożenia dna wanienki. Coraz częściej rodzice wybierają specjalną matę. Niezbędne są także kosmetyki do mycia. Może to być na przykład płyn do kąpieli przeznaczony dla dzieci od pierwszego roku życia lub specjalna kostka myjąca – syndet.

Co jeszcze jest niezbędne?

Przygotowując się do pierwszej kąpieli noworodka w domu należy naszykować również oliwkę dla dzieci, krem, który zapobiega powstawaniu odparzeń, miseczką z ciepłą wodą oraz waciki do przemycia buzi i oczu malucha. Niezbędne są także czyste ubranka, duży ręcznik oraz kocyk lub rożek do zawinięcia maluszka po kąpieli. Przed włożeniem dziecka do wanienki należy sprawdzić temperaturę wody termometrem lub tradycyjnie zanurzając łokieć w wodzie.